Idea powstania szlaku narodziła się jesienią 2008 roku w Łodzi, podczas konwentu marszałków ośmiu województw Polski /łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego/. W czasie tego spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia niniejszego szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów z całej Europy, i nie tylko, na 100. rocznicę wybuchu "Wielkiej Wojny".
Małopolska jako pierwsza podjęła działania zmierzające do realizacji tego zamierzenia. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił wiosną 2010 r. konkurs grantowy na realizację I etapu Szlaku. W wyniku konkursu zadanie zostało powierzone Oddziałowi PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie. Koordynatorem projektu został Powiat Tarnowski, natomiast partnerem projektu Powiat Gorlicki. Powołano również panel ekspertów, w składzie którego znaleźli się historycy, przedstawiciele powiatów, instytucji kultury, przewodnicy turystyczni, urzędnicy.
Na szlaku znajdą się najcenniejsze obiekty i miejsca, które są niemymi świadkami wydarzeń z lat 1914-1918, m.in. zbiory zgromadzone w muzeum w Gorlicach, pola bitew, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Forty leżące na Szlaku Twierdzy Kraków itp. Teren Małopolski usiany jest licznymi cmentarzami, na których pochowano tysiące żołnierzy różnej narodowości m.in. Austriaków, Niemców, Czechów, Słowaków, Węgrów, Rosjan, Polaków, stąd też na szlak zostaną wpisane największe wojenne cmentarze Małopolski.
Andrzej Łabno
Prezes Zarządu Oddziału PTTK
"Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie
Przebieg Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na terenie województwa małopolskiego
Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej rozpoczyna się w Tarnowie. Połączenie szlaku z terenem woj. podkarpackiego jest szosą E 40. Z woj. podkarpackiego od strony Rzeszowa, Dębicy i Pilzna na teren woj. małopolskiego wjeżdżamy pomiędzy miejscowością Machowa, a Pogórska Wola. Stąd do Tarnowa jest ok. 15 km.
Z Tarnowa szosą E 40 jedziemy do Wojnicza, skąd drogą nr 975 dojeżdżamy do Zakliczyna. Od Tarnowa jest to odległość ok. 25 km.
Z Zakliczyna drogą lokalną przez miejscowości Lusławice, Wróblowice i Janowice, po ok. 10 km dojeżdżamy do miejscowości Lubinka i Dąbrówka Szczepanowska.
Z Lubinki, dalej drogą lokalną, zjeżdżamy na północny - wsch. do Pleśnej, skąd przez Rychwałd dojeżdżamy do miejscowości Lichwin. Z Lubinki tutaj ok. 10 km. W Lubince, zgodnie z drogowskazem, skręcamy w kierunku najpierw na północ, potem na wschód, do cmentarza wojennego legionistów nr 171. Od skrzyżowania droga jest asfaltowa, następnie żwirowa i po ok. 4 km osiągamy cmentarz.
Z cmentarza legionistów wracamy do Lichwina i jedziemy do Siedlisk, gdzie osiągamy drogę nr 977. Dalej tą drogą jedziemy na południe i przez Gromnik dojeżdżamy do Bogoniowic. Z cmentarza w Łowczówku do Bogoniowic przejeżdżamy ok. 20 km.
Kolejnym obiektem, który odwiedzamy na szlaku jest cmentarz wojenny nr 118 w Staszkówce, do którego z Bogoniowic jedziemy przez Ciężkowice drogą lokalną przejeżdżając ok. 10 km.
Ze Staszkówki drogą lokalną jedziemy do miejscowości Łużna, gdzie na wzgórzu Pustki zlokalizowane są cmentarze wojenne nr 123 i 122. Ze Staszkówki tutaj jest ok. 7 km.
Z Łużnej do Gorlic przejeżdżamy ok. 12 km szosą nr 977. Tutaj znajdują się dwa obiekty na szlaku: cmentarz wojenny nr 91 oraz Muzeum PTTK przy ul. Wąskiej.
Z Gorlic jedziemy ok. 15 km szosą nr 977 na Przełęcz Małastowską (604 m n.p.m.).
Dalej jedziemy szosą nr 977 do miejscowości Gładyszów. Stąd lokalnymi drogami przez Kwiatoń, Uście Gorlickie, wzdłuż Jeziora Klimkówka odjeżdżamy do miejscowości Ropa i drogi krajowej nr 28, którą przez Grybów jedziemy do Nowego Sącza. Z Przeł. Małastowskiej do Nowego Sącza tą trasą przejechaliśmy ok. 55 km.
Ok. 8 km od Nowego Sącza po orograficznie lewej stronie Dunajca jest miejscowość Marcinkowice, do której dojeżdżamy drogą lokalną. W tym rejonie odbywały się bitwy, w których udział brali również legioniści.
Z Marcinkowic jedziemy najpierw drogą lokalną, a następnie szosą nr 28. Dojeżdżamy do granicy Limanowej. Tutaj zjeżdżamy w boczną drogę (drogowskaz), którą docieramy do cmentarza nr 368 na wzgórzu Jabłoniec. Z Marcinkowic do wzgórza Jabłonie jest ok. 25 km.
Z cmentarza na wzgórzu Jabłoniec do centrum Limanowej jest ok. 4 km. Dojeżdżamy lokalną drogą do szosy nr 28 i tą drogą jedziemy do centrum Limanowej.
Z Limanowej drogą lokalną, przez miejscowość Słopnice jedziemy do Chyszówek. Ze Słopnic do Chyszówek jest nowy asfalt. Chyszówki to miejscowość na przełęczy pomiędzy górami Beskidu Wyspowego, od północy góra Łopień, a od południa najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego - Mogielica. Przełęcz ta nosi nazwę Przełęcz Rydza - Śmigłego. Z Limanowej na przełęcz jest ok. 12 km.
Z Chyszówek drogą lokalną przez Jurków dojeżdżamy do miejscowości Dobra i szosy nr 28, a tą szosą do dzielnicy Limanowej - Sowliny. Stąd szosą 965 jedziemy do Laskowej, a następnie drogą wzdłuż rzeki Łososiny do miejscowości Kamionka Mała. Z Chyszówek do Kamionki Małej jest ok. 32 km.
Z Kamionki Małej drogą lokalną dojeżdżamy do miejscowości Rozdziele i szosy nr 965. Stąd w kierunku północnym jedziemy do miejscowości Muchówka, gdzie skręcamy na zachód i jedziemy szosą nr 966. Wkrótce (drogowskaz) skręcamy na południe w drogę polną i po ok. 500 m dojeżdżamy do cmentarza wojennego nr 308 na pograniczu miejscowości Muchówka i Leszczyna. Z Kamionki Małej do cmentarza nr 308 przejeżdżamy ok. 17 km.
Opuściwszy cmentarz 308 wracamy do szosy nr 966. Tą szosą po przejechaniu ok. 35 km dojeżdżamy do Wieliczki.
Z Wieliczki do centrum Krakowa jest ok. 10 km. Przy wjeździe do Krakowa, w dzielnicy Bieżanów przy granicy Krakowa z Wieliczką, w rejonie ul. F. Zolla znajduje się wzgórze Kaim (265 m n.p.m.).
Z ul. F Zolla jedziemy ok. 4 km w rejon Fortu Prokocim Twierdzy Kraków na zbiegu ul. Medycznej i ul. K. Kostaneckiego.
Spod Fortu Prokocim jedziemy ok. 2 km pod Fort Kosocice OST, który jest zlokalizowany przy ul. Hallera.
Następy fort do którego jedziemy ok. 2 km od Fortu Kosocice OST jest Fort Rajsko przy ul. Droga Rokadowa.
Od Fortu Rajsko przejeżdżamy ok. 10 km przez centrum Krakowa, by dojechać pod Muzeum Lotnictwa Polskiego przy Al. Jana Pawła II 39.
W Krakowie został wytyczony Szlak Twierdzy Kraków. Podzielony jest na dwa odcinki: po północnej stronie Wisły i na południe od Wisły. Oznakowany jest trzema paskami - od góry i z dołu kolorem żółtym, a w środku kolorem czarnym. Szlak łączy większość obiektów Twierdzy Kraków i aby go zwiedzić należy poświęcić na to kilka dni.
W północnej części Krakowa znajdują się forty Twierdzy Kraków, które są zagospodarowane i częściowo dostępne.
Spod Fortu Grębałów jedziemy ok. 800 m na zachód do Fortu Krzesławice zlokalizowanego przy ul. Architektów.
Kolejnym fortem na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej jest Fort nr 44 Tonie. Aby do niego dojechać należy przebyć ok. 18 km od Fortu Krzesławice północnymi dzielnicami Krakowa.
Z Fortu Tonie wracamy do centrum Krakowa na ul. Oleandry. Należy przejechać ok. 8 km.
Z Krakowa, z centrum (z rejonu ul. Oleandry) jedziemy do szosy E 77, którą w kierunku północnym wzdłuż szlaku I Kompanii Kadrowej dojeżdżamy do miejscowości Michałowice.
Z Krakowa do Michałowic przejeżdżamy ok. 14 km.
Z Michałowic bocznymi drogami jedziemy do miejscowości Rzeplin, którą osiągamy po przejechaniu ok. 8 km.
Z Rzeplina boczną drogą jedziemy do Cianowic, gdzie dojeżdżamy do szosy nr 794, którą to drogą jedziemy do Skały. Z Rzeplina do Skały jest ok. 8 km.
Ze Skały jedziemy szosą nr 794 do miejscowości Trzyciąż, skąd boczną drogą do miejscowości Jangrot i przysiółka Cieplice. Tutaj znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Ze Skały przejeżdżamy ok. 15 km.
Z Jangrotu ok. 15 km bocznymi drogami jedziemy do miejscowości Krzywopłoty i Bydlin.
Z Bydlina jedziemy ok. 6 km do miejscowości Kaliś, gdzie znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.
Z Kalisia drogą nr 783 jedziemy do Miechowa. Jest to odległość ok. 25 km.
Szosą nr E 77 jedziemy ok. 13 km do miejscowości Książ Wielki.
Z Książa Wielkiego szosą E 77 wzdłuż szlaku wędrówki I Kompani Kadrowej legionistów jedziemy w kierunku województwa świętokrzyskiego. Po ok. 10 km przekraczamy granicę pomiędzy woj. małopolskim i woj. świętokrzyskim. Stąd przez Jędrzejów możemy dojechać do Kielc.