Aktualności

V edycja Konkursu – „Włóczykije” wciąż na podium

Rada do Spraw Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy ZG PTTK w Warszawie ogłosiła wyniki V edycji Ogólnopolskiego konkursu dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną realizowaną dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców w 2019 r. I tym razem działalność Koła PTTK nr 23 „Włóczykije” przy SOSW im. E. Gierat w Tarnowie została doceniona – zajęło II miejsce. W poprzednich latach były to kolejno miejsca: III, II, I, III.

Koło aktualnie liczy 80 członków i 13 opiekunów. W roku 2019 zorganizowało 7 imprez integracyjnych. Łącznie we wszystkich imprezach uczestniczyło 925 osób – w tym 720 niepełnosprawnych z opiekunami oraz 205 uczniów szkół ogólnodostępnych.

Najbardziej aktywni członkowie Koła zdobywają odznaki turystyki kwalifikowanej Do tej pory 42 „Włóczykijów” otrzymało odznakę popularną GOT PTTK, 16 małą brązową GOT PTTK, 3 małą srebrną GOT PTTK oraz 1 dużą srebrną GOT PTTK ROK w stopniu brązowym zdobyło 11, UNESCO w stopniu popularnym 71 osób.


OPIEKUN KOŁA
Bogumiła Moskal

Aktualności

„WŁÓCZYKIJE” powitały jesień w Polichtach.

Tegoroczna VI edycja Integracyjnego Złazu Przyrodniczo – Edukacyjnego „Uśmiech Jesieni” odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”.

W imprezie zorganizowanej przez Koło PTTK nr 23 WŁÓCZYKIJE” działające przy SOSW im. E. Gierat w Tarnowie wzięło udział 120 osób, w tym 100 niepełnosprawnych wraz z opiekunami oraz 20 wolontariuszy. Uczestnicy reprezentowali następujące placówki:

 • Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Klikowska w Tarnowie,
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich w Tarnowie,
 • Dom Pomocy Społecznej ul. Modrzejewskiej w Tarnowie,
 • SOSW im. E. Gierat w Tarnowie,
 • I LO w Tarnowie,
 • VII LO w Tarnowie.

Po dotarciu do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Polichtach, uczestnicy podzieleni na kilka grup pokonali ścieżkę przyrodniczą pod opieką przewodników, którzy przekazali im wiele ciekawych informacji.

Jak na jesienną imprezę przystało nie mogło zabraknąć ogniska i pieczenia kiełbasek. Było też wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary oraz zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.

Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe za udział w konkursie przyrodniczym oraz certyfikaty uczestnictwa w Złazie. Pogoda dopisała, „uśmiech jesieni” towarzyszył wszystkim przez cała dzień.


Organizator Złazu
Bogumiła Moskal
 09. 10. 2019 r.       
     

Aktualności

IV edycja Konkursu – IV podium „Włóczykijów”

Rada do Spraw Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy ZG PTTK w Warszawie ogłosiła wyniki IV edycji Ogólnopolskiego konkursu dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną realizowaną dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców w 2018 r. I tym razem działalność Koła PTTK nr 23 „Włóczykije” przy SOSW im. E. Gierat w Tarnowie została doceniona – zajęło III miejsce. To kolejne – czwarte już podium „Włóczykijów” w ich 5 – cio letniej działalności.

Koło aktualnie liczy 87 członków i 13 opiekunów. W roku 2018 zorganizowało 5 imprez integracyjnych. Łącznie we wszystkich imprezach uczestniczyło 1044 osób – w tym 711 niepełnosprawnych z opiekunami oraz 333 uczniów szkół ogólnodostępnych.

Najbardziej aktywni członkowie Koła zdobywają odznaki turystyki kwalifikowanej Do tej pory 40 „Włóczykijów” otrzymało odznakę popularną GOT PTTK, 8 małą brązową GOT PTTK oraz 3 małą srebrną GOT PTTK. ROK w stopniu brązowym zdobyło 11, UNESCO w stopniu popularnym 50 osób.


OPIEKUN KOŁA
Bogumiła Moskal

Aktualności

Podróż przez kontynenty

    14 marca 2019 r. 15 osobowa grupa naszych uczniów, członków koła, gościła w I LO w Tarnowie. Licealiści, działający w Szkolnym Kole Wolontariatu zorganizowali pierwsze spotkanie integracyjno - edukacyjne z cyklu "Podróż przez kontynenty" pod hasłem: "Nie czekaj na słowa zachęty - poznaj z nami kontynenty!". Podczas wizyty, wspólnie ze starszymi kolegami rozwiązywaliśmy rebusy, zagadki i zadania związane z kontynentem azjatyckim. Pomysłodawcami spotkania byli uczniowie - wolontariusze z I LO.


 14. 03. 2019 r.       
     
 14. 03. 2019 r.       
     

Aktualności

Powitanie bociana na Brzance

    Niemal 400 turystów powitało wiosnę na VI Integracyjnym Złazie „Witamy Bociana” na Brzance. Imprezę zorganizowało Koło PTTK nr 23 „WŁÓCZYKIJE” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie.
    Uczestnicy reprezentowali 12 szkół i placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne oraz dzieci i młodzież ze szkół masowych, tj.:
 • - Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. E. Gierat w Tarnowie,
 • - Zespół Szkół Niepublicznych ul. Okrężna w Tarnowie,
 • - Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Klikowska,
 • - Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich,
 • - Dom Pomocy Społecznej ul. Modrzejewskiej w Tarnowie,
 • - Dom Pomocy Społecznej w Nowodworzu,
 • - SP. Nr 1, SP nr 9, SP nr 14, SP nr 24,
 • - I LO, XVI LO.
    Pod opieką 6 przewodników tarnowskiego Oddziału PTTK uczestnicy Złazu dzielnie pokonali trzy trasy o różnym stopniu trudności wyznaczone w Regulaminie. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, najmłodsi uczestnicy mieli 4 lata, najstarsi powyżej 50.
    Uroczyste zakończenie i podsumowanie Złazu oraz rozstrzygnięcie konkursu „Bocian w gnieździe” odbyło się przy Bacówce na Brzance, gdzie wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki typu „button”, a każda drużyna dyplom oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Urząd Miasta Tarnowa Wydział Komunikacji Społecznej. Koło „WŁÓCZYKIJE” powiększyło się o 4 nowych członków, którym wręczono legitymacje PTTK a kolejnych 6 zdobyło odznaki popularne - Szlakiem Zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce.
    Miłą niespodzianką dla uczestników Złazu była wizyta Tarnowskiej TV.
    Na imprezie nie mogło zabraknąć pieczenia kiełbasek, a tradycją już stało się wspólne muzykowanie przy ognisku.
    Jak co roku pogoda dopisała, humory również, a uczestnicy czekają na kolejną imprezę, którą Koło „WŁÓCZYKIJE” zaplanowało na 4 czerwca – będzie to IV Duchowe Wędrowanie na św. Krzyż. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.


OPIEKUN KOŁA
Bogumiła Moskal
 20. 03. 2019 r.       
     
 20. 03. 2019 r.       
     

Aktualności

WŁÓCZYKIJE po raz kolejny "na pudle" – tym razem o stopień wyżej.

    W II Ogólnopolskim konkursie dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną realizowaną dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców w 2016 r. organizowanym przez Radę do Spraw Turystyki Osób Niepełnosprawnych ZG PTTK Koło PTTK nr 23 „WŁÓCZYKIJE” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie zajęło II miejsce. Sukces ten cieszy tym bardziej, iż w trzyletnim okresie działalności Koła (które powstało w grudniu 2013 r.) jest to już druga nagroda – w ubiegłym roku w I edycji konkursu było to III miejsce.
    Z roku na rok zwiększa się liczba niepełnosprawnych turystów biorących udział w imprezach organizowanych przez Koło – w roku 2016 łącznie uczestniczyło 760 osób.
Niektóre imprezy organizowane przez Koło PTTK nr 23 „Włóczykije” wpisały się na stałe do planu pracy. Są to:
 1. 1. Złaz Integracyjny „Witamy Bociana”.
 2. 2. Gra Terenowa po Tarnowie.
 3. 3. Duchowe Wędrowanie.
 4. 4. Złaz Edukacyjno – Przyrodniczy „Uśmiech Jesieni”.
    Poprzez udział w w/w imprezach uczestnicy uczą się aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas, mają doskonałą okazję do poznania bliższego i dalszego środowiska przyrodniczo – geograficznego, przeżywają niezapomniane lekcje historii i patriotyzmu w terenie, integrują się z rówieśnikami i poznają ciekawych ludzi.
    W kolejnych latach Koło „Włóczykije” zamierza nadal rozszerzać działalność i zapraszać do udziału w organizowanych imprezach coraz więcej niepełnosprawnych turystów z Tarnowa, okolicznych gmin i powiatów.


OPIEKUN KOŁA
Bogumiła Moskal
 25. 02. 2017 r.        II Ogólnopolski Konkurs..
     

Nasze imprezy

Sprawozdania z imprez organizowanych przez nasze Koło

          19.04.2016 r. - IV Gra Terenowa po Tarnowie
     
          07.04.2016 r. - II Integracyjny Rajd "Krokusy Razem"
     
          12.04.2016 r. - "Duchowe Wędrowanie” Kraków - Łagiewniki
     
          21.03.2017 r. - IV Integracyjny Złaz „Witamy Bociana”.
     
          05.04.2017 r. - III Integracyjny Rajd "Krokusy Razem"
     
          04.05.2017 r. - V Gra Terenowa po Tarnowie
     
          09.05.2017 r. - Wiosenny Integracyjny Rajd na Brzankę
     
          18.05.2017 r. - "Duchowe Wędrowanie” Kałków – Godów.
     
          18.10.2017 r. - IV Integracyjny Złaz Przyrodniczo – Edukacyjny "Uśmiech Jesieni".
     
          10.11.2017 r. - XXIX Małopolski Złaz Patriotyczno – Turystyczny "Szlakami Legionistów" do Łowczówka.
     
          21.03.2018 r. - V Integracyjny Złaz "Witamy Bociana".
     
          05.04.2018 r. - IV Integracyjny Rajd "Krokusy Razem"
     
          54.04.2018 r. - "Duchowe Wędrowanie” Kalwaria Zebrzydowska.
     

O nas

ZARZĄD KOŁA NR 23 "WŁÓCZYKIJE"

Skład Zarządu:

1. Bogumiła Moskal - prezes
2. Katarzyna Chłopek - v-ce prezes
3. Dorota Rucińska - skarbnik
4. Patryk Łoziński - członek
5. Kamil Popek - członek

O nas

Z kart historii

Koło PTTK nr 23 "Włóczykije" działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie zostało założone 11 grudnia 2013 r.Zebranie założycielskie - w którym uczestniczył v-ce Prezes Tarnowskiego Oddziału PTTK Pan Stanisław Kornaś - odbyło się 11 grudnia 2013 r., podczas którego wybrano zarząd w składzie:

          prezes - Bogumiła Moskal
          v-ce prezes - Katarzyna Chłopek
          skarbnik - Dorota Rucińska
          członkowie - Patryk Łoziński, Kamil Popek


oraz wręczono legitymacje 32 uczniom.

Aktualnie Koło liczy 78 uczniów i 6 opiekunów. WŁÓCZYKIJÓW systematycznie przybywa - w tym roku szkolnym kolejni uczniowie złożyli deklaracje członkowskie.

Koło jest jednym z nielicznych w Polsce, które zrzesza osoby niepełnosprawne intelektualnie (powstało z myślą o nich). Działalność nasza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która aktywnie i chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez opiekunów.

Koło działa wg opracowanego na rok kalendarzowy planu pracy, który jest uwzględniony w kalendarzu imprez Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej".

Dla popularyzacji oraz dokumentacji organizacji prowadzona jest gazetka szkolna.

Mamy również swoją zakładkę na stronie internetowej Ośrodka, która jest aktualizowana na bieżąco - zamieszczamy tam zdjęcia, dyplomy, sprawozdania z organizowanych imprez. [www]


Imprezy zorganizowane przez Koło PTTK "Włóczykije" w 2014 r.


          I Integracyjny Złaz "Witamy Bociana" Tarnów - Skrzyszów. 20 marca 2014 r. W Złazie wzięło udział 110 uczestników (młodzież z opiekunami) z czterech tarnowskich szkół oraz wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Tarnowie wraz z opiekunem. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy button (projekt autorski), nagrody rzeczowe za najpiękniejszego bociana, dyplomy oraz puchar dla najliczniejszej drużyny, który zdobyła młodzież naszego ośrodka.

     
          II Gra Terenowa po Tarnowie z okazji Dnia Ochrony Zabytków - 28 kwietnia 2014 r. W imprezie uczestniczyło ok. 80 osób z trzech placówek podzielonych na dwie grupy, prowadzone przez przewodników oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej".

     
          Trzy imprezy sportowe. Wspólnie z Tarnowskim Oddziałem PTTK opracowano projekt, dzięki któremu udało się pozyskać fundusze w Urzędzie Miasta Tarnowa na organizację w naszym ośrodku w ramach ogólnopolskiego projektu "Ruch to zdrowie" trzech imprez sportowych, tj. Rodzinnego Dnia Sportu, Integracyjnego Turnieju Tenisa Stołowego i Integracyjnego Turnieju Badmintona. Dzięki dużemu zaangażowaniu w organizację w/w imprez nauczycieli wychowania fizycznego uczestniczące w turnieju drużyny przeżyły niezapomniane chwile sportowej rywalizacji, walki fair play, gorycz porażki i smak zwycięstwa.

     
          I Integracyjny Złaz Przyrodniczo - Edukacyjny "Uśmiech Jesieni" Tarnów - Góra św. Marcina 16 października 2014 r. Opiekun Koła opracował Regulamin Złazu, który został rozesłany do różnych palcówek na terenie Tarnowa (i nie tylko). Ufundowano też nagrody rzeczowe i dyplom dla każdej drużyny oraz pamiątkowy znaczek (typu button) dla uczestników - projekt autorski, który zaprzyjaźniona agencja reklamowa wykonała nam za darmo. W imprezie uczestniczyły 3 drużyny - razem 53 młodzieży i 10 opiekunów (Koło "Włóczykije", Warsztaty Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie, Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie).Imprezy organizowane przez Oddział PTTK "Ziemi Tarnowskiej", w których uczestniczyła nasza młodzież


          We wrześniu 2014 r. 27 uczniów oraz 7 opiekunów wzięło udział w XIV Rajdzie Patriotyczno - Turystycznym po Tarnowie " Szlakami Żołnierzy Września 1939’. Mimo, że pogoda nam nie sprzyjała wszyscy dzielnie ukończyli wędrówkę, a w nagrodę drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom, znaczek (button) dla każdego uczestnika, nagrody rzeczowe w postaci książek, przewodników, broszur, etc. - o tematyce turystyczno - krajoznawczej oraz słodki poczęstunek. Udział w rajdzie był wspaniałą lekcją historii dla naszych podopiecznych.

     
          XXIV Małopolski Złaz Patriotyczno - Turystyczny "Szlakami Legionistów" do Łowczówka w listopadzie 2014 r. W tej masowej imprezie wzięło udział 44 naszej młodzieży i 11 opiekunów. Była to ciekawa i pouczająca lekcja historii i patriotyzmu w terenie, z której oprócz nowych doświadczeń i wiedzy przywieźliśmy pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową - piękny album - który przekazaliśmy bibliotece Ośrodka.Imprezy zorganizowane przez Koło PTTK "Włóczykije" w 2015 r.W roku 2015 Koło "Włóczykije" zorganizowało 4 imprezy integracyjne, bowiem do uczestnictwa w nich zaprosiliśmy różne szkoły i placówki z Tarnowa i okolic zrzeszające osoby niepełnosprawne intelektualnie.
O naszych przedsięwzięciach informowały tarnowskie media - Tarnowska TV oraz Biuro Prasowe Urzędu Miasta Tarnowa.

          18 marca 2015 r. odbył się II Integracyjny Złaz "Witamy Bociana" Tarnów - Lubinka. W imprezie uczestniczyli - oprócz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Eugenii Gierat w Tarnowie i Włóczykijów - przedstawiciele 5 drużyn z różnych placówek (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze, Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Klikowska Tarnów, Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich Tarnów, Zespół Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie, Gimnazjum w Tarnowie Mościcach) - razem było nas 160 osób w tym 30 opiekunów.
Po dwugodzinnym marszu szlakiem zielonym ze Szczepanowic na Lubinkę (nie obyło się bez wesołych przygód) zmęczeni i głodni, ale cali i zdrowi dotarliśmy do leśniczówki, gdzie czekały na nas ogniska, kiełbaska, gorąca herbata i smaczne drożdżówki. Podczas uroczystego zakończenia Złazu uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek typu "button" (nasz projekt autorski), nagrody rzeczowe, dyplomy oraz puchar dla najliczniejszej drużyny, który zdobyła młodzież naszego Ośrodka. Wszystkie założone w Regulaminie Złazu cele zostały osiągnięte [www].

     
          Kolejną imprezą była III Gra Terenowa po Tarnowie z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Odbyła się 28 kwietnia 2015 r. Celem Gry było zapoznanie uczestników z historią i zabytkami miasta Tarnowa oraz integracja młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z różnych środowisk. Wzięło w niej udział 90 osób w tym 17 opiekunów.
Uczestnicy reprezentowali następujące placówki:

 •   - Koło PTTK nr 23 "Włóczykije" przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie.
 •   - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze.
 •   - Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie.
 •   - Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Klikowska Tarnów.
 •   - Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich Tarnów.
 •   - Dom Pomocy Społecznej i środowiskowy Dom Samopomocy w Nowodworzu.

Gra rozpoczęła się o godz. 9:00 przy Mauzoleum gen. J. Bema w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy:

 •   I. Szkoły podstawowe i gimnazjalne,
 •   II. Szkoły ponadgimnazjalne.

Każda z grup wraz z przewodnikiem z Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" wyruszyła na trasę Gry zgodnie z Regulaminem. O godz. 11:00 uczestnicy spotkali się na Placu przy Pomniku Ofiar Stalinizmu, gdzie nastąpiło uroczyste zakończenie Gry. Przeprowadzono konkurs "Zabytki historyczne miasta Tarnowa" (przedstawiciele każdej z drużyn losowali po trzy pytania związane z trasą Gry), wręczono nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy oraz wybrano najbardziej aktywnego uczestnika III Gry Terenowej (2 osoby).
O imprezie informowały Tarnowskie media - Tarnowska TV oraz Urząd Miasta Tarnowa [www].

     
          13 maja 2015 r. P. Dorota Rucińska zorganizowała wycieczkę autokarową do Zakopanego i Doliny Chochołowskiej. Uczestniczyli w niej najbardziej aktywni członkowie Koła "Włóczykije" oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie - razem 55 osób w tym 9 opiekunów. Celem tej integracyjnej imprezy było m.in. poznanie piękna Tatr i tatrzańskiej przyrody a także zwiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu.

     
          W ramach Tygodnia Turystyki Młodzieżowej 25 maja 2015 r. wzięliśmy udział w wycieczce po Tarnowie szlakiem Renesansu. Uczestniczyło w niej 40 uczniów i 7 opiekunów. Tym razem nie byliśmy organizatorami imprezy, lecz jej aktywnymi uczestnikami. Pan Przewodnik Stanisław Kornaś przekazał "Włóczykijom" na miarę ich możliwości intelektualnych ciekawe informacje związane z historią miasta oraz odpowiadał na liczne pytania uczestników.

     
          Ostatnią imprezą, którą zorganizowało w roku 2015 Koło "Włóczykije" był II Integracyjny Złaz Edukacyjno - Przyrodniczy "Uśmiech Jesieni" do Ciężkowic. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, termin i organizacja Złazu dwukrotnie ulegały zmianie. Wreszcie 25 października 2015 r. wyruszyliśmy do Rezerwatu "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach. W imprezie uczestniczyły dwie drużyny: Koło PTTK "Włóczykije" oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich w Tarnowie - razem 70 osób w tym 17 opiekunów (gdyby Złaz odbył się w pierwszym planowanym terminie, drużyn byłoby 5). Celem imprezy było przede wszystkim poznanie piękna Rezerwatu "Skamieniałe Miasto" w jesiennej szacie, a także popularyzacja wśród dzieci i młodzieży turystyki krajoznawczej, krzewienie idei czynnego wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych oraz integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Pogoda dopisała, kondycja i humory nas nie opuszczały.
Uroczyste zakończenie i podsumowanie Złazu nastąpiło obok skały "Grunwald" - organizatorzy przeprowadzili wśród uczestników krótki konkurs o Skamieniałym Mieście, wręczono nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy, każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy znaczek zaprojektowany specjalnie na tę imprezę (projekt autorski).


Tradycyjnie rok kalendarzowy Koło "Włóczykije" zakończyło udziałem w XXVII Małopolskim Złazie Patriotyczno - Turystycznym "Szlakami Legionistów" do Łowczówka, którego organizatorem jest od wielu już lat Oddział PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie.
Udział w tej patriotycznej imprezie związany jest z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy oddają też hołd poległym w boju pod Łowczówkiem. Maszerując niebieskim szlakiem, który zaprowadził nas na Cmentarz Legionistów, śpiewaliśmy patriotyczne pieśni, pokonaliśmy tez nie tylko własne słabości, ale i niesprzyjającą aurę - zimną i mglistą.
Po raz kolejny przystąpiliśmy do Konkursu Wieńców Nagrobnych "Żołnierska Pamięć" - Koło "Włóczykije" zajęło II miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i piękne nagrody rzeczowe - ciekawe książki i materiały o tematyce turystyczno - krajoznawczej. Część z nich - wzorem poprzednich imprez i zdobywanych tam nagród - przekazaliśmy bibliotece szkolnej.
Była to ciekawa i pouczająca lekcja historii i patriotyzmu w terenie, odbyła się 6 listopada 2015 r., uczestniczyło w niej 54 "Włóczykijów" w tym 9 opiekunów.

Łącznie we wszystkich w/w imprezach uczestniczyło 476 osób - 387 osób niepełnosprawnych i 89 opiekunów.

Koło PTTK nr 23 "Włóczykije" przystąpiło do Ogólnopolskiego konkursu dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną dla niepełnosprawnych turystów, organizowanego przez Radę ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK. Mimo, że nie mamy dużego doświadczenia i działamy bardzo krótko (2 lata) zajęliśmy III miejsce w Polsce. To motywuje nas do dalszego działania i utwierdza w przekonaniu, że to, co robimy ma sens i znajduje uznanie w oczach innych.

Najbardziej aktywni członkowie Koła otrzymali książeczki GOT, w których zbierają punkty i po weryfikacji zdobywają odznaki turystyki kwalifikowanej Do tej pory 7 Włóczykijów otrzymało odznakę popularną GOT, kolejnych 10 spełniło wymagania na podobną odznakę.

Poprzez udział w w/w imprezach nasi wychowankowie uczą się aktywnie i zdrowo spędzać wolny czas mają doskonałą okazję do poznania najbliższego środowiska przyrodniczo - geograficznego, przeżywają niezapomniane lekcje historii i patriotyzmu w terenie oraz integrują się z rówieśnikami. Mają też okazję do poznania ciekawych ludzi.

Oprócz imprez masowych organizowanych w terenie członkowie Koła w miarę chęci i możliwości uczestniczą w zajęciach na terenie Ośrodka, które mają na celu w sposób niekonwencjonalny wyposażyć ich w wiedzę o tematyce turystyczno – krajoznawczo – geograficznej.

Przy organizowaniu imprez przez Koło PTTK "Włóczykije" pomaga nam v-ce Prezes Zarządu Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" Pan Stanisław Kornaś.

Wszelkie wyjazdy na imprezy finansuje nam Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" Na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych działające przy naszym Ośrodku.

Niektóre imprezy organizowane przez Koło PTTK nr 23 "Włóczykije" wpisały się na stałe do planu pracy. Są to:

          1. Złaz Integracyjny "Witamy Bociana".
     
          2. Gra Terenowa po Tarnowie.
     
          Złaz Edukacyjno – Przyrodniczy "Uśmiech Jesieni".W najbliższych planach Koło "Włóczykije" zamierza rozszerzyć działalność na placówki zrzeszające osoby niepełnosprawne intelektualnie w sąsiednich powiatach.

marzec 2016
Opiekun Koła
mgr Bogumiła Moskal


O nas

Galeria zdjęć

 19. 04. 2016 r.        IV Gra Terenowa po Tarnowie
     
 25. 02. 2017 r.        II Ogólnopolski Konkurs..
     
 21. 03. 2017 r.        IV Integracyjny Złaz Witamy Bociana Tarnów – Jamna
     
 09. 05. 2017 r.        Wiosenny Integracyjny Rajd na Brzankę
     
 18. 05. 2017 r.        "Duchowe Wędrowanie” Kałków – Godów.
     
 18. 10. 2017 r.        IV Integracyjny Złaz Przyrodniczo – Edukacyjny "Uśmiech Jesieni".
     
 25. 02. 2018 r.        III Ogólnopolski Konkurs..
     
 21. 03. 2018 r.        V Integracyjny Złaz Witamy Bociana Tarnów – Jamna
     
 05. 04. 2018 r.        IV Integracyjny Rajd "Krokusy Razem"
     
 25. 04. 2018 r.        "Duchowe Wędrowanie” Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
     
 20. 03. 2019 r.        VI Integracyjny Złaz Witamy Bociana
     

strzałka do góry